Ciekawostki, Kultura i zwyczaje

Zasiłki w Holandii 2019 – co trzeba wiedzieć o zasiłku dla bezrobotnych

Szacuje się, że w Holandii znajduje się nawet 250 tysięcy Polaków. Spora część z nich przyjechała do Niderlandów na stałe, jednak znajdują się i tacy, którzy do Beneluksu jadą w celu pracy sezonowej. Nie da się ukryć, że Holandia jest dla nas niezwykle atrakcyjnym kierunkiem. Niezbyt oddalona, z relatywnie niskimi kosztami transportu z Polski i z bardzo wysokimi zarobkami, pozwala w krótkim czasie zarobić tyle, co można by było uzbierać przez rok pracy w Polsce. Dobrze jednak wiedzieć, że praca w Holandii wiąże się również z ciekawymi benefitami, a w przypadku utraty stanowiska możemy liczyć na holenderski zasiłek dla bezrobotnych 2019. Tylko tutaj pełne kompendium na temat zasiłki w Holandii 2019!

Holenderski zasiłek dla bezrobotnych 2019 – komu przysługuje WW-uitkering?

Nie jest prawdą, że wystarczy przyjechać do Holandii oraz zgłosić się po zasiłek, aby móc żyć na koszt państwa. Holenderski system socjalny pozwala wytrzymać najtrudniejszy okres bez pracy i zarobków, jednak nie daje zbyt dużego pola do popisu osobom pragnącym dokonywać nadużyć. Aby móc ubiegać się o zasiłek dla bezrobotnych, należy łącznie spełnić następujące warunki:

 • przepracowane co najmniej 26 tygodni (6,5 miesiąca) w okresie ostatnich 36 tygodni (9 miesięcy),
 • utrata pracy nie ze swojej winy (wskutek zwolnienia lub zakończenia kontraktu; dobrowolne odejście, celowe nieprzedłużenie umowy lub zwolnienie dyscyplinarne dyskwalifikują wniosek o zasiłek),
 • brak innego źródła dochodu (posady),
 • posiadanie miejsca pobytu na terenie Holandii,
 • posiadanie ubezpieczenia na wypadek bezrobocia (obowiązkowego w przypadku holenderskich umów o pracę),
 • gotowość do podjęcia pracy.

Holenderski zasiłek dla bezrobotnych 2019 – ile wynosi kwota zasiłku?

Wysokość holenderskiego zasiłku dla bezrobotnych nie jest kwotą stałą, wynosi na ogół 75% otrzymywanego wcześniej wynagrodzenia (w pierwszym miesiącu otrzymywania świadczenia) oraz 70% w kolejnych miesiącach. W 2019 r. płaca minimalna w Holandii wynosi 1615,80€, co oznacza, że holenderski zasiłek dla bezrobotnych 2019 wynosi co najmniej:

 • 1211,85€ w pierwszym miesiącu,
 • 1131,06€ w kolejnych miesiącach.

Należy jednak pamiętać o dwóch sprawach:

 • Wysokość zasiłku nie może przekraczać 2750€ brutto.
 • Od kwoty zasiłku odejmowane jest 8%, tzw. vakantiegeld.

Kiedy należy się zgłosić po zasiłki w Holandii 2019?

Aby móc się ubiegać o zasiłek dla bezrobotnych, należy złożyć wniosek przed upływem dwóch dni liczonych od dnia zwolnienia. Zbyt późne stawiennictwo w urzędzie skutkuje decyzją odmowną, dlatego warto zadbać o to, by dotrzymać terminu. Ze względu na fakt, że wnioski o WW-uitkering rozpatrywane są w terminie 30 dni, możliwe jest udanie się do urzędu wcześniej, np. na miesiąc przed zakończeniem kontraktu. Warto jednak przygotować się wówczas na pytania holenderskiego urzędu pracy, który może być zainteresowany brakiem przedłużenia kontraktu i tym, że wiemy o tym z tak dużym wyprzedzeniem.

Zasiłek dla bezrobotnych w Polsce po pracy w Holandii

Aby móc się ubiegać o zasiłek dla bezrobotnych, należy w okresie po złożeniu wniosku pozostać w Holandii, aby móc w razie potrzeby stawić się w określonym terminie w urzędzie pracy celem rozmowy z urzędnikiem. Mało kto jednak wie, że możliwe jest otrzymywanie holenderskiego zasiłku nawet pomimo powrotu do Polski. Aby uzyskać zasiłek dla bezrobotnych w Polsce po pracy w Holandii, należy poprosić holenderskich urzędników o zgodę na wyjazd do Polski w celu poszukiwania pracy. Po otrzymaniu zgody należy dokonać rejestracji w Powiatowym Urzędzie Pracy i… przestrzegać terminów! Zasiłek dla bezrobotnych w Polsce po pracy w Holandii można otrzymywać bowiem przez maksymalnie 3 miesiące.

Przez jaki okres można otrzymywać holenderski zasiłek dla bezrobotnych?

Maksymalny okres pozostawania na zasiłku wynosi 24 miesiące. Aby jednak otrzymywać co miesiąc WW-uitkering, należy spełniać kilka warunków:

 • aktywnie poszukiwać pracy (co najmniej 4 próby kontaktu z pracodawcą w miesiącu),
 • być zarejestrowanym w holenderskich biurach pośrednictwa pracy,
 • stawiać się na każde wezwanie urzędników,
 • przedstawiać co miesiąc oświadczenie o dochodach,
 • posiadać przygotowane dokumenty potrzebne do otrzymania pracy (list motywacyjny oraz CV).

Ile wynosi holenderski zasiłek dla bezrobotnych 2019? I czy jest możliwe, aby otrzymywać zasiłek dla bezrobotnych w Polsce po pracy w Holandii? Tylko u nas kompendium wiedzy na temat WW-uitkering!

Oceń wpis!
[Ocen: 1 Średnia: 5]