O tym, że znajomość języków obcych jest dziś sprawą oczywistą wie każdy. I nie ma tu żadnej większej filozofii. W końcu, możliwości, które daje nam znajomość języków sprawiają, że nie tylko chętnie się ich uczymy, ale i z nich korzystamy. Na co dzień jak i od święta. Oczywistym jest też, że coraz więcej młodych osób marzy o tym, aby dzięki znajomości języka obcego zdobyć dobrze płatna pracę. Umiejętności językowe to bardzo ważny punkt w cv, na który pracodawcy od dawna zwracają uwagę. I nie ma się czemu dziwić. W końcu rozwój gospodarki światowej oraz kontaktów biznesowych sprawiają, że znajomość języków obcych jest pożądaną umiejętnością na rynku pracy. Czy jednak każdego języka? Jakie są najbardziej przydatne języki świata? Oto kilka słów w tej kwestii.
Ilu Polaków zna język obcy?
Okazuje się, że wcale nie tak dużo. Co prawda większość z nas deklaruje, że zna język angielski. Przyglądając się jednak tej deklaracji bliżej, okazuje się, że już tak różowo nie jest. Osoby, deklarujące znajomość angielskiego to nie tylko osoby, które ukończyły szkoły językowe, kursy czy posiadające certyfikat językowy. To również osoby, które gdzieś, kiedyś trochę się angielskiego uczyły, Trudno się więc dziwić, że statystyki mówią same za siebie. A co mówią? Że z tą naszą znajomością języków obcych jesteśmy trochę na bakier. Okazuje się, że co prawda niemal 40% z nas zna przynajmniej jeden język obcy. Jednak ten sam procent poza językiem ojczystym nie włada żadnym innym. Jedynie 15% z nas może pochwalić się znajomością dwóch języków obcych, a jedynie 3% zna trzy albo więcej języki obce. W sumie, nie jest tak źle, prawda? Jednak warto jeszcze wziąć pod uwagę poziom językowy. Otóż, w stopniu średnio zaawansowanym językiem angielskim włada 60% Polaków i ok. 40% językiem niemieckim. Pozostałe zaś języki są daleko w tyle. Otóż dla porównania język rosyjski (10%), język francuski, hiszpański i włoski to nikły procent. Języków uczymy się przede wszystkim w szkole. Jednak później, już tylko nieliczni kontynuują naukę, nawet języka angielskiego. Okazuje się, że jedynie niewielki odsetek osób znających języki kontynuuje edukację na studiach. Warto jednak zwrócić uwagę na pewną tendencję. Otóż, okazuje się, że ostatnio filologia angielska wcale nie jest najpopularniejszym kierunkiem studiów. Ogromnym zainteresowaniem w 2020 roku cieszyły się takie kierunki jak filologia duńska, szwedzka, norweska, czyli języki skandynawskie. Poza tym na znaczeniu dla młodych ludzi zyskał język arabski czy język chiński. I nie jest to wcale zrządzenie losu czy przypadek. Tendencja ta nie jest podyktowana modą na te języki, a możliwościami zawodowymi po ukończeniu tych studiów. Zapotrzebowanie na umiejętności językowe jest ogromne. A to z kolei ma przełożenie na oferty pracy i zarobki, które mogą być naprawdę imponujące.
Najbardziej przydatne języki obce na rynku pracy
W wielu branżach poszukiwani są pracownicy, którzy znają nie tylko język angielski. Dziś jak wiemy porozumiewać się w tym języku potrafi większość z nas. Dlatego nauka języka angielskiego dziś nie jest żadną rewelacją ani atutem na rynku pracy. To po prostu oczywistość, tak jak znajomość języka ojczystego. Mimo tego, angielski wciąż jest niekwestionowanym liderem na rynku pracy. Podobnie zresztą jak język niemiecki, hiszpański czy francuski. To nadal najpopularniejsze języki na rynku pracy. Warto je znać i to nie ulega wątpliwości. Jednak nie o samą znajomość chodzi, a o poziom znajomości tego języka. Fakt, że angielski zna niemal cały świat nie czyni z Ciebie jeszcze atrakcyjnego pracownika. Jeśli jednak reprezentujesz wysoki poziom znajomości języka angielskiego, to już jest atut. Ale, jeśli chcesz naprawdę zdobyć atrakcyjną pracę, zacznij przyswajać też drugi język. Bo dziś posługiwanie się najczęściej używanym językiem, którym jest angielski to nadal za mało. Warto zwrócić uwagę również na inne języki, nie tylko te, które są liderami na rynku. Nie powinniśmy odwracać się od języków słowiańskich. Język rosyjski zaczyna znów wracać do łask! Ciągle rośnie tez liczba ofert dla osób znających język węgierski. zaskoczeni? Zupełnie niepotrzebnie. To języki, w których drzemie ogromny potencjał. Jednak warto pamiętać, że nie wszystkie branże zgłaszają na niego zapotrzebowanie, Pracę z językiem węgierskim znajdziesz głownie w finansach. Jednak jakiego języka warto się uczyć, aby nie martwić się o pracę? Czy jest jakiś język, który daje stuprocentową gwarancję zatrudnienia?
Najbardziej opłacalne języki świata
Ucząc się języka obcego oczywistym jest, że robimy to po coś. Rzadko kiedy uczymy się dla własnej satysfakcji i przyjemności. Jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby połączyć przyjemne z pożytecznym. Dlatego wiele osób zastawania się jakiego języka warto się uczyć, aby mieć szansę na dobrze płatną pracę. W jakim jednak stopniu nauka języka obcego i jego znajomość zwiększa szanse na lepszą pracę? Okazuje się, że w ogromnym. Dyrektor, który zna język obcy jest w stanie zarobić nawet dwukrotnie więcej niż jego kolega, który go nie zna. Czy jednak nadal angielski ma przyszłość? Okazuje się, że dziś warto zainwestować w siebie i umieć posługiwać się kilkoma językami. Jeśli pierwszym z nich jest angielski, to dobrze. Kolejnym językiem, który ma potencjał jest bez dwóch zdań język chiński, a właściwie język mandaryński. Znajomość języka chińskiego naprawdę się opłaca. To język, którym mówi miliard ludzi na świecie, zatem niebagatelna liczba. Chiny to także jedna z najpotężniejszych gospodarek na świecie. Jej dynamiczny rozwój i ekspansja gospodarcza sprawiają, że nauka języka chińskiego to dziś przysłowiowy strzał w dziesiątkę. Ale to nie jedyny język, którego nauka jest opłacalna. Obok chińskiego kolejnym dobrze rokującym językiem jest hindi. Jego atutem jest, że jeszcze nie jest tak popularny, a już potrzebny. Obecnie posługuje się nim ok. 200 milionów ludzi na świecie.
Którego języka warto się dziś uczyć?
Tak naprawdę wszystkich bez wyjątku. Języków obcych warto się uczyć zawsze. Jednak to, który z nich wybrać warto wziąć pod uwagę przy wyborze przyszłej pracy. Bez wątpienia dziś znajomość języka niemieckiego czy angielskiego to absolutna podstawa. Jednak warto potraktować ją jako dodatek do innych języków. Atrakcyjne zarobki czekają na osoby, które znają język portugalski, hiszpański czy inny oficjalny język Europy. Jednak warto nieco skorygować swój plan na życie, jeśli marzysz o międzynarodowej karierze. Dziś w cenie jest znajomość różnych języków świata. Dzięki temu, że np. znasz język hiszpański i jego dialekty nie znaczy, że nie powinieneś szukać dalej i uczyć się dalej. Wielojęzyczność naprawdę jest w cenie. Zatem, jeśli jako pierwszy język obcy wybrałeś angielski, nie oznacza, że nie możesz nauczyć się języka chińskiego. Tym bardziej że osoby znające tak egotyczne i mało popularne (jeszcze) języki mogą liczyć na pracę w międzynarodowych organizacjach, jak chociażby w Organizacji Narodów Zjednoczonych. Brzmi ciekawie? Jasne. Posługiwanie się językiem obcym tak jak ojczystym to ogromny atut. Dlatego naprawdę warto się ich uczyć. Nawet jeśli jest to popularny język taki jak angielski. Tym bardziej że znając już jeden, łatwiej przyjdzie nauka kolejnych. Nie jest tajemnicą, że jeśli znasz np. język hiszpański, pozostałe z tej grupy językowej jak portugalski masz niejako w gratisie.
Zatem które z języków są najbardziej przydatne? Jak widać listę najpopularniejszych języków wciąż otwiera język angielski. I tu chyba przez długi czas niewiele się zmieni. Mimo, że lider może być tylko jeden, lista najpopularniejszych języków jak widać stale się zmienia. Niedługo więc może się okazać, że najważniejszym językiem na świecie stanie się inny, równie atrakcyjny na rynku pracy.
Mam na imię Miłosz i mieszkam w Poznaniu. To moje rodzinne miasto, które nieustannie mnie zachwyca. Od ponad 4 lat pracuję jako tłumacz języka niderlandzkiego oraz copywriter. Praca ta daje mi niesamowitą możliwość poznawania nowych ludzi i wszelkich nowinek ze świata kultury, nauki i branży tłumaczeniowej. Moje doświadczenie sprawia, że chętnie się dzielę swoimi spostrzeżeniami i wiedzą. Chętnie podzielę się nimi także i z Tobą. Moją pasją jest także bieganie, któremu poświęcam każdą wolną chwilę.