Ciekawostki

Co warto wiedzieć o Holandii? Poznaj najciekawsze ciekawostki o Holandii!

Pomimo wygórowanych cen, Holandia z roku na rok staje się coraz bardziej popularnym kierunkiem turystycznym. Dość tylko powiedzieć, że Amsterdam, stolica kraju, jest piątym najchętniej odwiedzanym miastem świata! Warto więc poznać najważniejsze Holandia ciekawostki, które czerpie nie tylko z walorów przyrodniczych, lecz także z bogatej kultury kształtowanej przez wieki. Czy prawdą jest, że Holendrzy zakładają chodaki? Czy tulipany wywodzą się właśnie z Holandii? Gdzie najlepiej wybrać się by podziwiać wiatraki? Sprawdź, jak dobrze znasz Holandię!

  1. Holandia ciekawostki tulipany, które wcale nie pochodzą z Holandii

Tulipany to bez dwóch zdań najsłynniejszy znak rozpoznawczy Holandii. Kto z nas nie kojarzy bajecznych zdjęć pól mieniących się setkami kolorów? Nie każdy jednak wie, że kwiaty te nie mają rdzennie holenderskiego rodowodu – po raz pierwszy zostały sprowadzone z Turcji w XVI wieku i od tego czasu zyskały gigantyczną popularność wśród holenderskich hodowców. Jednak zanim Holandia pokochała tulipany, musiało upłynąć sporo lat – zawrotne ceny sprawiły, że była to roślina dostępna jedynie dla wybranych. Masowo zaczęto je uprawiać dopiero w czasie głodu po II wojnie światowej, gdy odkryto, że ich bulwy są jadalne. Interesują Cię Holandia ciekawostki tulipany? W takim razie musisz wiedzieć, że w kraju tym hoduje się ponad 8 tysięcy gatunków tych roślin!

  1. Holandia jest najniżej położonym krajem w Europie

Lecisz do Holandii samolotem? Przygotuj się na to, że wylądujesz w depresji! Oczywiście tej geograficznej – wylądujesz bowiem 4 metry pod poziomem morza. Dlaczego? Holandia jest najniżej położonym krajem w Europie. Na terenach położonych do 5 metrów pod poziomem morza żyje 60% ludności całego kraju, zaś najwyższy szczyt tego kraju ma wysokość… 323 m! Holandia ciekawostki geograficzne zawdzięcza swojemu wyjątkowemu położeniu – ziemia ulokowana tuż nad brzegiem Morza Północnego, niektóre terytoria odzyskuje z jego budującej działalności. W taki sposób powstała m.in. prowincja Flevoland, stworzona w całości z osuszonego terytorium dawnej zatoki.

  1. Holandia jest czołowym eksporterem produktów rolniczych

Holandia ciekawostki geograficzne umie doskonale przełożyć na zyski. Korzystne położenie geograficzne sprawia, że Holandia jest krajem o wyjątkowo sprzyjających warunkach rozwojowych dla rolnictwa. Szacuje się, że około 60% terytorium przeznaczone jest pod uprawy i ogrodnictwo, co rzecz jasna skutkuje eksportem produktów naturalnych na gigantyczną skalę! I choć Holandia pod względem terytorium jest niewielkim państewkiem, to jednak jest jednym z czołowych producentów żywności oraz… kwiatowych nasion. A jakie Holandia ciekawostki są najsłynniejsze? Rzecz jasna te dotyczące tulipanów, choć prawdą jest, że Holandia słynie również z innych roślin i sadzonek drzew.

  1. W Holandii jest więcej rowerów niż ludzi

W takim kraju jak Holandia ciekawostki geograficzne to niejedyne rzeczy warte uwagi – równie ciekawe są fakty dotyczące demografii i stylu życia mieszkańców. Najpopularniejszym środkiem transportu, co zresztą każdy z nas ma w świadomości, są bowiem rowery, które są integralną częścią kultury holenderskiej. Według licznych szacunków, na każdego mieszkańca przypada średnio 1,3 roweru. Wniosek? W Holandii jest o 4 miliony rowerów więcej niż mieszkańców!

  1. Rocznie produkowanych jest 6 milionów par chodaków

To, że Holandia ciekawostki wykorzystuje w celach marketingowych nikogo nie powinno dziwić. Tym, co jednak może szokować, jest ilość wytwarzanych chodaków – rocznie, rzecz jasna jako pamiątki dla turystów, produkowanych jest aż 6 milionów par! Nietypowe obuwie używane przez robotników dziś rzadko wykorzystywane jest przez rodowitych mieszkańców. Jednak chodaki, powszechnie kojarzone z Holandią, chętnie kupowane są przez turystów ze wszystkich stron świata.

  1. Wiatraki pojawiły się w Holandii już w XII w.

Holandia ciekawostki tulipany to podstawa. Ale z czym jeszcze kojarzy się Holandia? Rzecz jasna, z wiatrakami! A te na tamtych terenach pojawiły się już w 1138 r. Wtedy po raz pierwszy pojawiła się wzmianka w pismach Filipa Alzackiego, który zakazał ich budowy bez zezwolenia opata właściwego dla prowincji. Prawdopodobnie pierwotnym przeznaczeniem licznych wiatraków było mielenie ziarna, na co wskazuje określanie ich słowem „molen” – jest to określenie nie tylko na wiatraki, lecz także na młyny. Współcześnie jednak wiatraki pełnią rolę już tylko krajobrazową – na terenie Holandii znajduje się bowiem ponad 1 000 wiatraków pochodzących z XIX wieku, a szczególnie warta odwiedzenia jest wpisana na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO wieś Kinderdijk.

Oceń wpis!
[Ocen: 1 Średnia: 5]