Ciekawostki

Czy wiesz, z czego słynie Holandia?

Społeczeństwo Holandii to wspólnota niezwykle liberalna, otwarta na nowe kultury, która kładzie przy tym duży nacisk na działania proekologiczne. Podobno każdy mieszkaniec Holandii potrafi pływać, jeździć na deskorolce i na rowerze, a do tego biegle mówi po angielsku. Zapatrzeni w Holendrów jak w obrazek, podziwiamy i zazdrościmy. Stąd też tak chętnie wielu z nas odwiedza Holandię – ale czy wiesz, jakie są najważniejsze tradycje i zwyczaje w Królestwie Niderlandów? Sprawdź, czy wiesz o tym kraju wszystko!

Z czego słynie Holandia jedzenie: targi serów

Jeśli chcesz się przekonać samodzielnie, z czego słynie Holandia, koniecznie musisz odwiedzić sera odbywające się w Alkmaar. Pierwsze takie wydarzenie miało miejsce już w 1593 roku, stając się od tego czasu jedna z ważniejszych atrakcji regionu. Co może jednak zdumiewać, informacje o Holandii i produkcji sera na jej terenie sięgają znacznie wcześniejszych czasów, bowiem datowane są na IV wiek.

Współcześnie targi odbywają się co roku między pierwszym piątkiem kwietnia a ostatnim weekendem października. Tradycyjne kostiumy, wyśmienite sery oraz dekoracje do złudzenia przypominają czasy średniowiecza, pozwalając każdemu cofnąć się w czasie!

Z czego słynie Holandia jedzenie: Ontbijtkoek, czyli ciasto na śniadanie

Jeżeli chcesz poznać prawdziwy smak Holandii, koniecznie podczas pobytu w Holandii musisz spróbować tradycyjnego ciasta ontbijtkoek, które jest rodzajem słodkiego chleba. Ontbijtkoek zwykle ma dość intensywny smak, co wynika z użycia tradycyjnych przypraw takich jak cynamon, imbir, goździki czy gałka muszkatołowa, jednak nie składniki świadczą o wyjątkowości tego dania, lecz… forma podania. Można je oczywiście jeść z masłem – jednak znacznie ciekawsze będzie zrobienie z ciasta nietypowej kanapki poprzez umieszczenie go pomiędzy dwoma kromkami chleba!

Z czego słynie Holandia jedzenie: lukrecja

Lukrecja – słodkość, która ma tyle samo zwolenników, co zaciekłych wrogów. Co ciekawe, Holandia może się poszczycić produkcją ponad 80 rodzajów lukrecji. To najpopularniejszy smakołyk w tym regionie – a przeciętny mieszkaniec Holandii średnio zjada aż 2 kg lukrecji w ciągu roku! Klasycznymi wersjami tego przysmaku jest między innymi wariant z dodatkiem soli, miodu i mięty. Holendrom nie brakuje również wyobraźni w tworzeniu wymyślnym kompozycji: lukrecjowe cukierki najczęściej formowane są w kształcie wiejskich domów, kotków czy monet.

Narodowy Park De Hoge Veluwe

Park narodowy, który jest częścią prowincji Geldria, rozciąga się na obszarze 5500 hektarów i jest idealnym miejscem dla miłośników sztuki i wypoczynku na łonie natury. De Hoge Veluwe to dom dla niezwykle zróżnicowanej formacji roślinnej i geograficznej – na terenie parku znajdują się zarówno lasy liściaste oraz iglaste, jak i wrzosowiska, wydmy czy moczary. Największą atrakcją jest muzeum Kröller-Müller, które w swoich zbiorach posiada największą prywatną kolekcję prac Vincenta van Gogha. Pasjonaci rzeźby świetnie odnajdą się również w Museonder, jednym z najznakomitszych ogrodów artystycznych w Europie.

Informacje o Holandii: najwyższa góra, która może zaskoczyć

Niektóre informacje o Holandii mogą okazać się naprawdę zaskakujące – szczególnie, jeśli zapomnimy o położeniu geograficznym Holandii. Pamiętać należy bowiem, że większość terenów tego kraju znajduje się poniżej poziomu morza, zaś sama powierzchnia jest na tyle płaska, że najwyżej położonym „szczytem” Holandii jest punkt na wysokości… 323 metrów nad poziomem morza. Znajdujący się w prowincji Limburg Vaalserberg otrzymał nawet miano góry, ze względu na wyjątkową płaskość terenu tego terytorium.

Holandia wiatraki

W takim kraju jak Holandia wiatraki naprawdę nikogo już nie szokują – pojawiły się one po raz pierwszy na jej terytorium ok. XII wieku i od tego czasu zakorzeniły się w lokalnej kulturze na tyle, że doczekały się nawet własnego święta: Narodowego Dnia Wiatraka, który obchodzi się w drugą sobotę maja. Co roku, począwszy od 1973, w ten dzień (a właściwie: weekend) Holendrzy mają możliwość zwiedzić ponad 1000 tego typu budowli. Holandia wiatraki traktuje jak swój symbol narodowy i pragnie, aby świadomość tego dziedzictwa zapisała się na trwałe w pamięci. A więc warto zanotować w kalendarzu: Nationale Molendag!

Philips, czyli holenderski światowy gracz

Komu zawdzięczamy takie wynalazki jak taśma radiowa, taśma filmowa czy płyta CD? To wszystko zasługa marki Philips, która rozpoczynała swoją działalność w Eindhoven! Jednak historia firmy rozpoczęła się od masowej produkcji szklanej żarówki – stąd popularne jest określanie Eindhoven jako „City of Light”.

Dobrze też pamiętać, że z Philips związana jest ciekawostka sportowa – to właśnie ta firma założyła w 1913 r. klub Philips Sport Vereniging – znany współcześnie jako PSV Eindhoven!

Oceń wpis!
[Ocen: 1 Średnia: 5]