Ciekawostki, Kultura i zwyczaje

Wszystko, co musisz wiedzieć o Holandii!

Kiedy myślimy o Holandii, mamy przed oczami przede wszystkim pola pełne tulipanów, mieszkańców przemieszczających się po miastach rowerami oraz imponujące wiatraki. Nie da się ukryć, że Królestwo Niderlandów ma swoje liczne walory – dlatego właśnie z roku na rok coraz więcej Polaków przybywa do Amsterdamu i Maastricht. Ale jak się dogadać w ojczyźnie Petera Breugela i Vincenta van Gogha? Jaki jest język urzędowy w Holandii?

Holandia czy Królestwo Niderlandów – jak się nazywa ojczyzna van Gogha?

Chociaż w potocznym języku wykorzystuje się nazwę Holandia, to jednak oficjalna nazwa kraju brzmi: Królestwo Niderlandów. Właśnie tak we wszystkich oficjalnych dokumentach nazywa się państwo rządzone przez Wilhelma Aleksandra. A skąd pochodzi nazwa „Holandia”?

 • Już w źródłach datowanych na IX wiek pojawia się nazwa „Holland”, pochodząca od słów „holt” oraz „lant” – „zalesiony kraj”.

 • Holandia Południowa i Holandia Północna to dwie z prowincji Królestwa Niderlandów

To jeszcze musisz wiedzieć:

 • Nazwa „Niderlandy” odnosi się wyłącznie do krainy historycznej będącej we władaniu dynastii Habsburgów

 • W języku potocznym dopuszczalna jest nazwa „Holandia” (w języku angielskim: „Holland”), natomiast w języku oficjalnym wyłączną poprawną formą jest „Królestwo Niderlandów” (po angielski: „The Netherlands”). Czasami stosuje się skrótową forme „Niderlandy”, jednak nie jest ona zalecana

Dlaczego warto odwiedzić Holandię? Co jest w niej interesującego?

Dzięki członkostwu w Unii Europejskiej, Polacy mogą pojechać do Holandii bez wiz (wystarczy tylko dowód osobisty lub paszport, potwierdzający obywatelstwo Polski lub innego kraju Wspólnoty Europejskiej). Każdego roku Holandia notuje coraz większe zainteresowanie ze strony przybyszów z Polski, co wynika z jej atrakcyjnych walorów. Dlaczego wyjeżdżamy do Holandii?

 1. Praca w Holandii

 • Holandia posiada optymalne warunki dla pracowników zza granicy. Aż 48% wszystkich pracowników jest tam zatrudnionych na kontraktach czasowych. A to jest najlepsza opcja dla tych, którzy chcą przyjechać na szybki zarobek.

 • Polacy jadący do Holandii mogą liczyć na zatrudnienie m.in. na plantacjach truskawek, w szklarniach, na placach budowy czy przy taśmach produkcyjnych. Do pracy w tych lokalizacjach nie trzeba wiedzieć, jaki jest język urzędowy w Holandii

 • Każdy pracownik ma prawo do otrzymania za swoją pracę płacy minimalnej, która wynosi 1594, 20 €  miesięcznie brutto

 • Średnia pensja w Holandii wynosi 2778 € miesięcznie brutto, co oznacza, że w Holandii można zarobić aż 2,5 raza więcej niż w Polsce!

 1. Studia w Holandii

 • Holandia posiada najbardziej rozbudowany program studiów w języku angielskim w Europie, dzięki czemu jest oblegana przez rzesze studentów. Wśród nich oczywiście znajdują się ci, którzy wytrwale uczą się lokalnego języka, jednak są i tacy, którzy dalej nie wiedzą, jak jest język urzędowy w Holandii

 • Niemal 70 tysięcy studentów z całego świata i prawie 1500 z Polski sprawia, że Holandia jest naprawdę prostudenckim krajem

 • Studia w Holandii są płatne, ale duża część kosztó jest pokrywana przez państwo. Ok. 2000 € rocznie to cena znacznie niższa od większości kierunków na uczelniach prywatnych w Polsce, a do tego studenci mogą liczyć na dodatkowe wsparcie finansowe ze strony rządu holenderskiego oraz darmowe przejazdy transportem publicznym

Do najbardziej obleganych uniwersytetów w Holandii zalicza się:

 • Maastricht University
 • Uniwersytet Amsterdamski
 • Wolny Uniwersytet w Amsterdamie
 • Uniwersytet Erazma w Rotterdamie
 • Uniwersytet w Groningen
 1. Turystyka

Chociaż Holandia jest niewielkim krajem, znajdziemy w niej mnóstwo malowniczych miast i miasteczek. Rozbicie stolicy na dwa miasta (siedzibą króla jest Haga) sprawia, że naprawdę w każdym mieście jest co robić!

 • Amsterdam to miasto pełne życia i międzynarodowego klimatu. Coffee shops, galerie sztuki, malownicze kanały i wycieczki rowerowe to tylko początek tego, co można robić w Holandii

 • Haga, czyli siedziba króla Wilhelma Aleksandra, rządu i parlamentu (a także Międzynarodowego Trybunału Sprawiedliwości) wskazuje na każdym kroku na swój ministerialny klimat. Czym by był Londyn bez 10 Downing Street? Dodajmy do tego muzea pełne wybitnych dzieł sztuki renesansowej – i otrzymamy Hagę w pełnej krasie!

 • Rotterdam, czyli największe miasto portowe w Holandii w niczym nie przypomina typowego miasta opartego o transport wodny. Dzięki dziesiątkom drapaczy chmur, miasto zyskało unikalny charakter, zaś domy towarowe i ZOO sprawiają, że jest to miasto naprawdę dla każdego!

Język urzędowy w Holandii – jaką mową posługują się Holendrzy?

Wprawdzie bardzo często potocznie mówi się o języku holenderskim, jednak jest to ogromny błąd językowy! Język urzędowy w Holandii to język niderlandzki, język z grupy zachodniogermańskich. Co ciekawe, język niderlandzki jest językiem urzędowym nie tylko w Holandii, lecz także:

 • w Belgii

 1. Region Flamandzki
 2. Region Stołeczny Brukseli
 • w Surinamie

 • na Arubie

 • na byłych Antylach Holenderskich:

 1. Bonaire
 2. Curaçao
 3. Saba
 4. Sint Eustatius
 5. Sint Maarten

Oprócz statusu języka urzędowego, warto także pamiętać o tym, że w języku niderlandzkim dogadamy się również w tak egzotycznych krajach, jak chociażby Indonezja!

Warto też pamiętać o tym, że obok niderlandzkiego, lokalnym językiem urzędowym jest język fryzyjski!

Język Fryzów używany jest na co dzień przez ok. 400 tysięcy osób, głównie w prowincji Fryzja. Fryzyjski czerpie z takich języków jak staroangielski, niderlandzki i dolnoniemiecki.

Znajomość języka angielskiego – czy w Holandii muszę mówić po niderlandzku?

Bardzo często planując wyjazd za granicę, zastanawiamy się, jak wygląda kwestia dogadania się z miejscową ludnością. Czy dogadam się z lokalną społecznością? Czy muszę znać język urzędowy w Holandii, żeby nie mieć problemów z komunikacją? Jak wygląda kwestia znajomości angielskiego przez Holendrów?

Holandia – kraj niemal anglojęzyczny

Jeżeli zastanawiasz się, czy poradzisz sobie w Holandii bez znajomości niderlandzkiego, już teraz możesz przestać się martwić! Holendrzy są najlepiej mówiącym po angielsku narodem świata (z wyłączeniem krajów anglojęzycznych). Nieco ponad 70% Holendrów płynnie mówi po angielsku, co wynika z innowacyjnego podejścia do nauki języków!\

 1. Niemal co piąty mieszkaniec Holandii jest obcokrajowcem. W kraju z tak silnie rozwiniętą lokalnością, po prostu nie da się uniknąć konwersacji w języku obcym!

 2. Młodzi Holendrzy od najmłodszych lat szykują się do studiów w języku angielskim – wiedzą doskonale, że dzięki nim będą bardziej konkurencyjni na rynku pracy, a bogata oferta holenderskich uniwersytetów tylko motywuje do nauki!

 3. W Holandii nie uświadczymy filmów z lektorem – zamiast tego cała Holandia osłuchuje się z oryginalną ścieżką dźwiękową.

Język urzędowy w Holandii – czy to przeraża Polonię?

Atrakcyjny klimat Królestwa Niderlandów w połączeniu z wysokim poziomem nauczania na uniwersytetów i wysokimi zarobkami sprawia, że Holandia jest oblegana przez Polaków. Dość tylko powiedzieć, że przebywa tu niemal ćwierć miliona naszych rodaków! Widać więc, że skomplikowany język urzędowy w Holandii wcale nie odstrasza naszych rodaków. A gdzie jest ich najwięcej?

 1. Na pierwszym miejscu plasuje się stolica konstytucyjna – Haga. Mieszka ty niemal 15 tysięcy Polaków

 2. Drugim najczęściej wybieranym przez Polaków miastem jest Rotterdam – uniwersytecki klimat miasta sprawia, że mieszka tu ponad 10 tysięcy naszych rodaków

 3. Na trzecim miejscu pod względem oblegania jest Amsterdam – co może zaskakiwać, mieszka tu ledwie 5 tysięcy Polaków, co wynika przede wszystkim z wysokich cen. Amsterdam jest jednym z najdroższych państw do życia w całej Europie!

Czy 250 tysięcy Polaków w Holandii to dużo?

W porównaniu z danymi o liczbie Polaków w Stanach Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii, ćwierć miliona nie wydaje się dużą liczbą. Pamiętajmy jednak, że Holandia liczy ledwie 17 milionów mieszkańców – a dzięki temu 250 000 Polaków oznacza gigantyczną mniejszość! Pod tym względem wyprzedzają nas jedynie Turcy, Marokańczycy, Indonezyjczycy, Niemcy i Surinamczycy!

Źródło/link – https://supertlumacz.pl/tlumaczenia-niderlandzki/

Oceń wpis!
[Ocen: 0 Średnia: 0]